bellonareklam1

15 Temmuz darbe girişiminin 5’inci yılında webinar düzenlendi

 15 Temmuz darbe girişiminin 5’inci yılında webinar düzenlendi
iinternational supermarket

İngiltere merkezli The Centre for British-Turkish Understanding (CBTU) ile İngiltere Türk Dernekleri Birliği (BTA), ortaklaşa “Türkiye’deki 15 Temmuz Başarısız Darbe Girişimine Yansımalar” başlıklı webinar düzenlendi.

Forward Thinking Eş Kurucusu ve Direktörü Oliver McTernan’ın moderatörlüğünü yaptığı etkinliğe, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, 2016-2019’da İngiltere’nin Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Alan Duncan ve AK Parti Londra Temsilcisi Abdurrahim Boynukalın katıldı.

Büyükelçi Yalçın, burada yaptığı konuşmada, İngiliz hükümetinin demokratik yollarla seçilmiş Türk hükümetini devirmeyi hedefleyen 15 Temmuz darbe girişimini kayıtsız, şartsız kınadığını ve Türk demokrasisini desteklediğini bildirdi.

Öte yandan, Yalçın, “Avrupa’daki müttefiklerimizin ve dostlarımızın çoğu, Türk demokrasisine yönelik bu açık saldırıyı kınamakta oldukça yavaş davrandı.” eleştirisinde bulundu.

Söz konusu müttefiklerin, Türk milletinin verdiği destansı mücadeleyi göz ardı ettiğini belirten Yalçın, buna karşılık, İngiltere’nin Türkiye’ye sarsılmaz bir destek verdiğini ve her halükarda Türkiye’nin dostu olduğunu gösterdiğini aktardı.

Yalçın, 15 Temmuz’un ardından geçen 5 yılda FETÖ ile birçok alanda mücadele verildiğinin altını çizerek, bu örgütün sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği birçok ülke için tehdit olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

Büyükelçi Yalçın, “5 yıl önce Türkiye’de yaşananlar, bu terör örgütünün başka ülkelerde neler yapabileceğini çok net şekilde hatırlatıyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin bütün bu sınamaların ardından her zamankinden daha güçlü olduğunu vurgulayan Yalçın, “15 Temmuz, Türk demokrasisinin ve devletinin bir güç ve sebat imtihanıydı.” dedi.

İLGİLİ HABERLER