bellonareklam1

Avrupa korona virüs aşısı bağış taahhütlerini yerine getirmedi

 Avrupa korona virüs aşısı bağış taahhütlerini yerine getirmedi
iinternational supermarket

Avrupa Birliği (AB) tarafından hazırlanan bir belge, üye devletlerin, satın aldıkları Kovid-19 aşılarının fazlasından yalnızca küçük bir yüzdeyi çoğu da AstraZeneca aşısı olmak üzere yoksul ülkelere bağışladığını ortaya çıkardı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, AB ülkelerinin küresel salgını kontrol altına almak için bağışlamayı planladıkları 160 milyon dozun yüzde 3’ünden daha azını bağışladığını aktardı. Avrupa Birliği, dünyanın çeşitli yerlerinde en yoksulların aşılanmasına yardım etme sözü vermişti. Ancak diğer zengin ülkeler gibi onlar da, şu ana kadar kendi vatandaşlarını aşılamak üzere aşı dozlarını satın almaya odaklandı, bu durum dünyanın geri kalanında hüküm süren aşı yetersizliğine katkıda bulundu.

4 MİLYON DOZA YAKIN BAĞIŞTA BULUNULDU

Nüfusu 365 milyona ulaşan AB şu ana kadar, ilaç şirketlerinden yaklaşık 500 milyon doz ilaç satın aldı ve Eylül ayı sonuna kadar bir milyar doz daha alması öngörülüyor ancak AB Komisyonu tarafından hazırlanan belgeye göre, 13 Temmuz itibariyle bu ülkeler toplam 4 milyondan az bir oranda doz bağışında bulundu.

İLGİLİ HABERLER