Avrupa’da Delta varyantı vakaları arttı; kısıtlamalar geri geliyor

 Avrupa’da Delta varyantı vakaları arttı; kısıtlamalar geri geliyor

Korona virüs vaka sayılarında tekrar artış eğiliminin görüldüğü birçok Avrupa ülkesinde, salgınla mücadele için alınan önlemler ve kısıtlamalar sertleştiriliyor. Birçok Avrupa ülkesi, Covid-19’un daha bulaşıcı türü olan Delta varyantının neden olduğu vaka sayılarındaki yükselişin önüne geçmek için yeni önlemler açıkladı.

Almanya: Gelecek aylarda ciddi artış olabileceği uyarısı

Almanya’da temmuz başında binin altında seyreden vaka sayıları, 14 Temmuz’dan sonra bu sayının üzerine çıkmaya başladı. 14 Temmuz’da bin 548 olarak tespit edilen vaka sayısı 21 Temmuz’da 2 bin 203’e çıkarak bu ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Yunanistan’da Covid-19 kısıtlamaları sertleştirdi

Yunanistan’da son dönemde Covid-19 vakalarındaki hızlı artış sebebiyle aşılama mecburiyeti başta olmak üzere kısıtlamalar sertleştirilerek çok sayıda yeni önlemin hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

Belçika’da temmuz başında vakalar yeniden artışta

Belçika’da 22 Mart haftasında artan ve 5 bine yaklaşan vakalar aşılamaların hızlanmasıyla azalmış, hükümet tedbirlerin çoğunu mayıs ve haziranda gevşetmişti. Temmuz başında ise vakalar yeniden artış gösterdi.

Avusturya’da eğlence mekanlarının açılması salgını olumsuz etkiledi

Ülkede haziran sonu itibarıyla 50’nin altına gerileyen günlük vaka sayıları özellikle gece hizmet veren eğlence mekanlarının yeniden hizmete girmesiyle artış gösterdi. Günlük vaka sayılarının 400’e çıktığı ülkede, virüse yakalananların büyük çoğunluğunda Delta varyantı görülüyor.

İLGİLİ HABERLER