bellonareklam1

Bankalar Londra’daki altınlarını Türkiye’ye götürdüler

 Bankalar Londra’daki altınlarını Türkiye’ye götürdüler
iinternational supermarket

Geçtiğimiz aylarda ons altının 2 bin 100 doları aşması ve doların TL karşısında değer kazanmasıyla vatandaşlar altına hücum etti. Bunun üzerine Türk bankaları Londra’daki altınlarını Merkez Bankası üzerinden Türkiye’ye götürmeye başladı.

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre, 2020’de Türkiye’de vatandaşlar altının uluslararası piyasalardaki ons bazlı fiyatının 2 bin 100 doları aşması ve doların da Türk Lirası’na karşı değer kazanması ile artan gram altın fiyatları nedeniyle altına hücum etti. Vatandaşın bankalara giderek altın hesabına akın etmesi sonucu 24 milyar dolardan 40 milyar dolara yükselen kıymetli maden hesapları karşılığında bankalar da Londra’da tuttukları altınları yurtiçine getirmeye başladı. Bu ise diğer nedenlerle birlikte yaklaşık 25.2 milyar dolarlık altının yurtiçine getirilmesini sağladı. Altınlar gelirken ithal edilmiş gibi muhasebeleşti. Böylece cari açık da bu rakam kadar arttı. Yıllık altın ithalatı 11.2 milyar dolardan 25.2 milyar dolara ulaştı.

FİYAT DÜŞTÜ İLGİ AZALDI

Rakamlara göre bu yıl ise altın ithalatı geçen yılın ilk 5 ayına göre 3.3 milyar dolar azalarak 3.6 milyar dolarda kaldı. Üstelik verinin yayımlandığı son ay yani mayısta 191 milyon dolara kadar indi. Oysa geçen yıllarda bazı aylar 3 milyar dolarlık ithalat rakamları görmüştük.

İLGİLİ HABERLER