Caria Holidays

Başvurmayan AB vatandaşları İngiltere’deki haklarını kaybedebilir

 Başvurmayan AB vatandaşları İngiltere’deki haklarını kaybedebilir

Avrupa Birliği (AB) üyeliği kapsamında milyonlarca İngiliz ve AB vatandaşı karşılıklı olarak serbest dolaşım, oturum, çalışma ve eğitim hakkından otomatikman yararlanıyordu. Ancak Brexit ile bu durum değişti.

AB üyeliğinden ayrılan İngiltere, 2019’dan itibaren ülkesindeki AB üye ülkelerin yanı sıra Norveç, Lihtenştayn, İzlanda ve İsviçre’yi kapsayan Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşlarının İngiltere’deki haklarının “AB Yerleşim Programı” kapsamında düzenleneceğini duyurdu.

BAŞVURULAR BUGÜN SONA ERİYOR

Halen İngiltere’de yaşayan, çalışan, oturan ya da eğitim gören AB vatandaşlarına bu haklarını koruması için oluşturulan yeni “AB Yerleşim Programı”na başvurular 30 Haziran’da sona eriyor.

30 Haziran ayrıca AB üyesi Fransa, Letonya ve Malta’da yaşayan İngiliz vatandaşlarının oturum hakkı için son başvuru günüydü. AB ülkelerinde yaşayan İngiliz vatandaşlarının haklarını korumak için mücadele veren Avrupa’daki İngilizler grubu oturum hakkının zamanında yenilenmemesinin bir çok kişinin haklarını kaybetmesine yol açabileceği uyarısında bulundu.

İLGİLİ HABERLER