Covid-19’da Bileşik Mutasyon Dönemi Başladı

 Covid-19’da Bileşik Mutasyon Dönemi Başladı

This content has been archived. It may no longer be relevant

Covid-19’a bağlı korona virüsün mutasyona uğradığına tanık olduk. İlk kez İngiltere’de görülen mutasyon virüs, aşı, tedavi yöntemi ve daha pek çok konuda endişe yaratmıştı. O dönemlerden beri bazı bilim insanları ve uzman doktorlar; Covid-19 mutasyonlarının daha da görülebileceğini dile getirmişlerdi. Yine aynı uzmanlara göre salgının yönünü artık korona virüs mutasyonları belirliyor. Salgınla etkili bir mücadele yürütebilmek için ise bu mutasyonların tüm özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Her ne kadar “İngiliz, Brezilya ya da Güney Afrika mutasyonu” şeklinde yaygın bir tanımlama olsa da bilim insanları bu tanımlamaların eksik olduğu konusunda uyarıyor. Korona virüsün İngiliz varyantı bünyesinde yaklaşık 25 farklı mutasyon barındırırken, Güney Afrika mutasyonu ise 21 farklı mutasyon barındırıyor. Bu da Covid-19’da bileşik mutasyon döneminin başladığını işaret ediyor.

2021 yılının ilk çeyreğinde tedavi görmüş olan 56 hasta üzerinde yapılan incelemeler ve elde edilen viral RNA örneklerinde; yeni jenerasyon dizi analizi yapıldı. Kocaeli Üniversitesi’nin üstlendiği bu araştırma sonucunda ise; 56 örneğe farklı şekilde dağılmış 243 farklı korona virüs mutasyonu tespit edildi. 

İLGİLİ HABERLER