Delta varyantı nedeniyle hamile kadınlara aşı olma çağrısı

 Delta varyantı nedeniyle hamile kadınlara aşı olma çağrısı

İngiltere’de kadın doğum uzmanı yetkili Jacqueline Dunkley, koronavirüs belirtileri üzerine hastaneye kaldırılan hamile kadınlar arasında şiddetli semptomlarda artış olduğunu gösteren yeni verilerin yayınlanmasının ardından hamile kadınları aşı yaptırmaya çağırdı.

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu, ABD’de 130 binden fazla hamile kadına verildiği için hamile kadınların “Moderna” ve “Pfizer” aşılarını olmasını önerdi.

HASTANEYE BAŞVURAN HAMİLE KADINLARIN SAYISI ARTTI

İngiltere Obstetrik Gözetim Sistemi tarafından toplanan ve 25 Temmuz’da çevrimiçi olarak yayınlanan ulusal verilere dayanan bir araştırma, orta ila şiddetli semptomlarla hastaneye başvuran hamile kadınların oranının, Mayıs ayında “delta” mutasyonunun baskın hale gelmesinden sonra “önemli ölçüde” arttığı sonucuna varmıştır.

3’TE BİRİ SOLUNUM DESTEĞİNE İHTİYAÇ DUYUYOR

Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından hazırlanan bir çalışma, “delta” enfeksiyonu dalgası sırasında hastaneye kaldırılan hamile kadınların zatürreye yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu ve üçte birinin solunum desteğine ihtiyaç duyduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre, Şubat ayından bu yana virüs belirtileriyle hastaneye kaldırılan 3 bin hamile kadının tamamı aşıları tamamlanmamış kişiler.

Çalışma, hafif semptomlar görülen ve hastane dışında tedavi edilen hamile kadınları içermedi.

İLGİLİ HABERLER