bellonareklam1

Fazla ödeme almak için Covid-19 test sayısını yüksek gösterdiler

 Fazla ödeme almak için Covid-19 test sayısını yüksek gösterdiler
iinternational supermarket

Almanya’da birçok merkez hızlı koronavirüs testi yapıyor. Bu merkezler yaptıkları testler sayısınca yasa uyarınca devletten para alıyorlar. Çok sayıda merkeze ise devletten fazladan para almak için test sayılarını fazla gösterdikleri gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin bir hükümet sözcüsünden aktardığına göre, Bochum Savcılığı, hızlı koronavirüs testleri sunan bir şirkete bağlı özel merkezlere ve evlere baskın düzenledi. Haftalık Wertshaft Voche dergisine göre, Lübeck’teki Cumhuriyet Savcılığı da “hızlı koronavirüs testi ve fatura kesme” ile ilgili bazı merkezlere dolandırıcılık soruşturması başlattı. Bu bağlamda Köln’deki sağlık yetkilileri, dün, bir merkeze değerlendirme yapmak üzere habersiz bir şekilde ziyaret gerçekleştirdi.

Bu testler, koronavirüs testlerini hızlandırmayı amaçlayan federal bir yasa uyarınca birkaç hafta boyunca vatandaşlara ücretsiz olarak sunuldu. Yasa, devletin bir test için 18 avroya kadar ödeme yapmasını öngörüyor, ancak birkaç Alman medya kuruluşu son günlerde denetimin sağlanamadığını ve bunun imkansızlığını belirtti. Özellikle de merkezlerin, test yaptıran kişilerin isimlerini veya fatura gibi herhangi bir belgeyi göstermek zorunda olmaması nedeniyle denetimin imkansız olduğu ifade ediliyor. Test merkezlerinin herhangi bir kanıt göstermeden test sayısını vererek para aldıkları belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER