• 14/04/2024

Fransa’dan İngiltere’ye açık tehdit: “Misilleme yaparız”

 Fransa’dan İngiltere’ye açık tehdit: “Misilleme yaparız”

This content has been archived. It may no longer be relevant

Brexit sonrası İngiltere ile Avrupalı Birliği ülkeleri arasında imzalanan ticaret anlaşması hükümlerine göre, İngiliz kara sularının balıkçılara avlanmaları için açılması kararını ihlal eden İngiltere’ye, Fransa’dan sert tepki geldi.

Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Clement Beaune, İngiltere’nin AB’den çıktıktan sonra yapılan balıkçılık anlaşmasına uymaması halinde misilleme yapacaklarını belirtti.

‘AKSİ TAKDİRDE BİZ DE SERT OLACAĞIZ’

İngiltere’ye Avrupalı balıkçılara kendi ülkelerinin 6-12 deniz mili açığında avlanmaları için ruhsat verme zorunluluğu getiren anlaşmayla ilgili konuşan Beaune, 4 ay önce anlaşmaya varılmasına rağmen bunun kısmen uygulandığını söyledi.

Anlaşmanın tamamen uygulanmasını beklediklerini vurgulayan Beaune, gerekirse başka sektörlerde misilleme önlemleri alacaklarını ifade etti. Beaune, “Bu bir alışveriştir. Herkes vaatlerine uymalı aksi takdirde biz de sert olacağız.” dedi.

ANLAŞMA UYARINCA İZİN VERİLMESİ GEREKİYOR

Brexit sonrası ticaret ilişkilerini belirleyen ve 24 Aralık 2020’de varılan anlaşma uyarınca İngiltere, Avrupa Birliği üyesi ülkelere İngiliz sularında ruhsatla avlanmaları için izin veriyor.

SADECE 22 TEKNEYE İZİN VERİLDİ

Fransa, Boulogne-sur-Mer’deki 120 balıkçı teknesinden sadece 22’sine söz konusu sularda avlanma izni verildiğini belirtiyor.

Avrupa’nın en büyük deniz ürünleri işleme merkezi, Boulogne-Sur-Mer’deki balıkçılar geçen hafta İngiltere’yi protesto için eylem yapmış, bu ülkeye balık taşıyan kamyonları engellemişti.

İLGİLİ HABERLER