Caria Holidays

Gurbetçilerin Türkiye’deki birikimleri bildirilmeye başlandı

 Gurbetçilerin Türkiye’deki birikimleri bildirilmeye başlandı

Türkiye’nin 2017 yılında onayladığı , ‘Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimine İlişkin Çok Taraflı Yetkili Makam Anlaşması’, 1 Haziran 2021 günü itibarıyla başladı. Yurt dışında yaşayan Türklerin 3 Şubat 2020’den sonraki banka hesap bilgileri ve finansal bilgileri yaşadıkları ülkelerin maliyelerine bildirilecek.

Karara göre, Türkiye’deki bankalar ve finans kurumları, yurt dışında yaşadığını tespit ettikleri kişilerin, 1000 doları aşan hesaplarını önce Ankara’ya verecek. Gelir İdaresi Başkanlığı da, bunları ilgili ülkelere gönderecek.

HANGİ ÜLKELER VAR?

Almanya, Belçika, Fransa, İsviçre, Hollanda, Avusturya, İngiltere, ABD, Kanada, İsveç, Norveç, Danimarka, Avusturalya’da yaşayan Türklerin bütün banka bilgileri, ilgili maliye birimlerine iletilecek. Bilgi paylaşımı adrese göre yapılacak. Türkiye’de ikamet eden birinin banka bilgisi Avrupa’ya verilmeyecek.

HANGİ BİLGİLER VERİLECEK?

Yurt dışında yaşayan Türklerin, ilk olarak banka hesabındaki para bildirilecek. 1000 doları aşan tüm paralar bildirilecek. 1 ya da 5 hesap varsa, tamamı bildirilecek. Ardından ilgili maliyeler bunun dökümünü isteyecek. Verilmezse, ortalama ve yüksek bir vergi çıkarılacak. Döküm verilirse, tek tek gelen paraların kaynağı sorulacak. Banka hesapları dıışında ortaklık, gelir getiren herhangi bir finansal varlık, altına dayalı banka hesabı varsa onlar da bildirilecek.

İLGİLİ HABERLER