Hayırseverler, Birleşik Krallık’ın kestiği dış yardımı kısmen karşılayacak

 Hayırseverler, Birleşik Krallık’ın kestiği dış yardımı kısmen karşılayacak

Bir grup hayır kuruluşu ve hayırseverin acil durum fonlarıyla Birleşik Krallık’ın (BK) dış yardım açığını kapatmaya yardım etme sözü vermesiyle ülkenin hükümeti, milyarlarca sterlinlik dış yardım kesintisini geri çekmesi için artan baskıyla karşı karşıya kaldı.

Hükümetin yılda 4 milyar sterline (yaklaşık 50 milyar TL) tekabül eden kesintisine yönelik eleştirileri İşçi Partisi ve Canterbury Başpiskoposu dile getirdi.

RAPORDA YER ALDI

Bütçe kesintisine yönelik eleştiriler, aralarında Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın da bulunduğu hayır kuruluşları birliğinin kesintileri kısmen de olsa karşılamak için 1 yıllık plana 100 milyon sterlinden (yaklaşık 1,2 milyar TL) fazla destek olacağını gösteren raporun ardından geldi.

The Sunday Times’a göre The Children’s Investment Fund, ELMA ve Açık Toplum vakıflarının da dahil olduğu hayır kuruluşlarının bağışları, önlenebilir hastalıklar ve aile planlaması üzerine çalışan projeleri hedefleyecek.

Birleşmiş Milletler’in (BM) aile planlama organı UNFPA, yaklaşık 130 milyon sterlinlik (yaklaşık 1,6 milyar TL) kesinti sonucu BK’den aldığı fonun yaklaşık yüzde 85’ini kaybedecek.

Geçen yıl kasım ayında Başbakan Boris Johnson’ın hükümeti, milli gelirin (kanunlarla belirlenmiş) yüzde 0,7’si olan dış yardımın yüzde 0,5’e indirildiğini açıklamıştı.

İLGİLİ HABERLER