Hong Kong’da İngiltere yanlısı protestolar yasaklandı

 Hong Kong’da İngiltere yanlısı protestolar yasaklandı

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde, şehir yönetiminin İngiliz sömürgesinden kurtarılarak Çin’e devrinin yıl dönümünde düzenlenen geleneksel protestolar yasaklandı.

Polis, 1997 yılı devir teslimi münasebetiyle İngiltere yanlısı mitinglerin yapıldığı Victoria Park’ı kapatarak, insanları kapalı alana girmeleri veya o bölgede kalmaları halinde yargılanabilecekleri konusunda uyaran flamalar astı.

Hong Kong Baş Sekreteri John Lee, Pekin tarafından mitingleri bastırmak için çıkarılan ulusal güvenlik yasasını savunarak, istikrarı sağlamak üzere gelecek yıl bu yasanın daha fazla kullanılacağını söyledi.

John Lee, ulusal güvenlik yasasının insan haklarına saygı gösterilmesini şart koştuğunu ve insanların basın ve toplanma özgürlüğünden yararlanmalarına izin verdiğini ifade etti.

Çinli yetkililerden Hong Kong eylemlerine destek veren ABD’ye: Aynı manzarayı şimdi kendi pencerelerinden izleyebilirler

Bölgede ulusal güvenlik yasası kapsamında büyük ölçekli gösteriler yasaklanırken, birçok aktivist ve gazeteci tutuklandı ya da Hong Kong’u terk etmek zorunda kaldı.

İLGİLİ HABERLER