Hükümetin uluslararası seyahat kararları tepki çekti

 Hükümetin uluslararası seyahat kararları tepki çekti

İngiltere hükümetinin yurtdışı turistik seyahatlere yönelik düzenlemelerini sıkılaştırması turizm sektörünün tepkisine neden oldu.

İngiltere hükümetinin seyahat düzenlemelerini Haziran’ın son haftasında  tekrar gözden geçirmesi bekleniyor.

Hükümet, 17 Mayıs’ta başlattığı ve üç gruba ayrılan ülkelere yönelik farklı kısıtlayıcı önlemler uyguladığı “trafik lambası sisteminde” ilk güncellemeyi dün yaptı.

KIRMIZI LİSTEDEKİ ÜLKE SAYISI ARTTI

Genel beklenti, yeşil listedeki ülkelerin sayısının artırılması yönündeydi. Ancak bunun aksine, hem kırmızı listedeki ülkelerin sayısı artırıldı hem de Avrupa’da yaz turizmi için en çok tercih edilen yerlerden olan ve yeşil listede yer alan tek ülke Portekiz de sarı listeye eklendi.

GÜVENLİĞE ÖNCELİK VERİLDİ

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Portekiz’in yeşil listeden sarıya alınmasının arkasında “güvenliğe öncelik veren” yaklaşımın yattığını belirterek, hükümetin birincil hedefinin yurtiçinde normalleşme sürecinin en iyi şekilde yapılabilmesi olduğunu söyledi.

Hükümetin kararının turizm sektöründe istihdam ve güven kaybı yaratacağı eleştirileri yöneltildi.

KISITLAMALARI HAFİFLETME ÇAĞRISI

Turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketler ve sektör temsilcileri, karara sert tepki gösterdi. Sektör temsilcileri, İngiltere’nin aşılama konusunda dünyadaki en iyi ülkeler arasında yer aldığını belirterek, ekonominin yeniden canlandırılması için mevcut kısıtlamaların hafifletilmesi çağrısı yaptı. Ayrıca, bu kararın binlerce kişilik istihdamı tehlikeye attığı uyarısı yapıldı.

İLGİLİ HABERLER