bellonareklam1

İngiliz bilim insanları korona virüsten koruyan geni keşfetti

 İngiliz bilim insanları korona virüsten koruyan geni keşfetti
iinternational supermarket

Korona birüsün ortaya çıkışına dair belirsizlikler ve tartışmalar sürerken İngiliz bilim insanlarından bu kabusu sona erdirmeye yarayacak bir keşif geldi.

İngiltere’nin Newcastle Üniversitesi’nden bilim insanları, korona virüse karşı bağışıklığı olan veya hastalığı asemptomatik olarak atlatan kişilerde, farklı bir genin bulunduğunu ortaya koydu.

Korona virüsün bulaşma ve hasta etme motiflerine dair bugüne dek belirlenemeyen noktaları aydınlığa kavuşturacak bu araştırma, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı.

BU GENE SAHİP OLANLAR YAKALANMIYOR

Araştırmaya göre ‘HLA-DRB1*04:01’ isimli bir genin, koronavirüsü asemptomatik kişilerde üç kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. ‘Genetik direnç’ teorisini doğrulayan bu bulgulara göre bu gene sahip kişilerin, koronavirüse hiç yakalanmadığı veya semptom göstermeden hastalığı atlattığı belirtildi.

HLA isimli köklü ve prestijli bir tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonucu, virüsün yayılımındaki tehlikeleri de önleyebilecek cinsten sonuçlar ortaya koydu.

GENETİK TESTLER HAYAT KURTARABİLİR

Bu gene sahip olan, koronavirüse dirençli kişilerin virüsü yaymaya devam ettiğinin belirtildiği makalede, bu gen korumasının diğer insanlar için de bir tehlike yarattığı belirtildi.

‘HLA-DRB1*04:01’ genine sahip insanların farkında olmadan çevrelerindeki pek çok kişiye korona virüs bulaştırma kapasitesine sahip olduğunu belirten araştırma sonucu, salgınla mücadelede genetik test gerekliliğine de dikkat çekti.

İLGİLİ HABERLER