bellonareklam1

İngiltere küresel kurumlar vergisinden muafiyet istiyor

 İngiltere küresel kurumlar vergisinden muafiyet istiyor
iinternational supermarket

ABD, İngiltere ve diğer zengin ülkelerin oluşturduğu G7 grubu, Amazon, Facebook ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerinden daha fazla vergi geliri elde etmek ve bu şirketlerin kârlarını vergi cennetlerine aktarmasının cazibesini azaltmak için geçen hafta sonu önemli bir uzlaşıya varmış, büyük şirketlerden en az %15 kurumlar vergisi alınmasını desteklediklerini açıklamışlardı.

Ancak iddialar İngiltere’nin, Londra’nın G7 küresel kurumlar vergisi planından muaf tutulması için ısrarcı olduğu yönünde. Financial Times’a konuşan kaynaklar İngiltere’nin “en az yüzde 15’lik asgari kurumlar vergisi” önerisinden muafiyet istediğini belirtirken, İngiltere Maliye Bakanı Richi Sunak’ın konuyu gelecek ay gerçekleşecek G-20 zirvesinde de gündeme getireceği belirtiliyor.

MACARİSTAN VE POLONYA KARŞI ÇIKIYOR

Ayrıca AB üyesi olan Macaristan ve Polonya da plana karşı çıkıyor. Polonya Maliye Bakanı FT’ye yaptığı açıklamada “G7 ülkemizde ne vergi oranı uygulayacağımızı dikte etmemeli” diyerek düşük vergi oranları sayesinde bazı ekonomilerin gelişmiş olanlara yetişmeye çalıştığını vurguladı. Polonya’da kurumlar vergisi yüzde 19. Macaristan Maliye Bakanlığı da yazılı bir açıklama ile ülkelerin kendi sınırları içerisinde uygulayacağı vergi oranları konusunda bağımsız kararlar alabilmesi gerektiğini vurguladı.

İLGİLİ HABERLER