bellonareklam1

İngiltere üçüncü doz Covid aşısı için plan hazırlıyor

 İngiltere üçüncü doz Covid aşısı için plan hazırlıyor
iinternational supermarket

İngiltere Doktorlar ve Sağlık Hizmetleri yetkilileri ‘üçüncü doz’ yani aşı etkisini güçlendirici ek bir dozun denemelerinin artık başlaması gerektiğini çünkü cevaplanması gereken bir dizi önemli soru bulunduğunu söylemişlerdi. Halen uygulanmakta olan Covid aşılarının tam dozunun ne kadar süreyle koruyucu olduğu, çocukları aşılamak gerekip gerekmediği soruları bunlar arasında.

Sağlık Bakanı Matt Hancock bu sabah BBC radyosunda soruları yanıtlarken “Şu anda hangi aşı kombinasyonlarının en etkili olacağını araştırıyoruz” diye konuştu.

Bakan “Önümüzdeki bir kaç hafta içinde en etkili aşı kombinasyonlarının hangileri olduğuna ilişkin klinik deneylerin verilerini aldığımızda, Sonbahar’daki üçüncü doz aşılama programının ayrıntılarını belirleyeceğiz” diye ekledi.

DENEYLER VE SIRADAKİ YENİ AŞILAR

İngiltere’de şu anda sürdürülen deneylerden biri Cov-Boost adını taşıyor. Bu deneyde farklı aşıların karıştırılması yöntemiyle üçüncü dozun etkisine bakılıyor.

Hükümetten üst düzey bir kaynak BBC’ye, şu anda uygulanmakta olan Oxford AstraZeneca, Pfizer Bion-Tech ve Moderna aşılarına ek olarak, Novavax ve Valneva aşılarının da yetkili mercilerden onay beklediğini, bunların onaylanmasının aşılama kampanyalarına katkı sağlayacağını söyledi.

İLGİLİ HABERLER