Caria Holidays

MI5, Boris Johnson’ın telefonuna el koydu

 MI5, Boris Johnson’ın telefonuna el koydu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın (57) kişisel telefon numarasının 15 yıl boyunca internette ulaşılabilir olduğu ortaya çıkmıştı. Ayrıca Johnson’ın önemli devlet kararlarıyla ilgili yetkililere WhatsApp’tan mesaj attığı belirlenmişti.

Başbakan Johnson’ın son olarak Sağlık Bakanı Matt Hancock ile korona virüs salgını konusunda skandal yorumlar içeren mesajlarının basına sızması ‘bardağı taşıran son damla’ oldu.

TELEFONU ELİNDEN ALINDI

Daily Mail gazetesinin haberine göre; İngiliz istihbarat servisi MI5, önemli konuları WhatsApp üzerinden mesajla yazmaması konusunda uyarılmasına rağmen bu huyundan vazgeçmeyen Johnson’ın cep telefonunu elinden aldı.

GÜVENLİK ENDİŞESİ OLUŞTU

Gazetenin, başkent Londra’nın Downing Sokağı’ndaki başbakanlık konutu 10 Numara’dan bir kaynağa dayandırdığı haberinde şöyle denildi: “MI5 ajanları, Başbakan Johnson’ın WhatsApp’tan çok fazla devlet işi yürütme eğiliminde olması ve güvenlik nedeniyle cep telefonuna el koydu.”

TELEFON YOK EDİLECEK

MI5 ajanlarının el koydukları Başbakan Boris Johnson’ın cep telefonunu yok edeceği düşünülüyor. Öte yandan Johnson’ın yeni cep telefonunda herhangi bir güvenlik koruması düzeneği olup olmadığı bilinmiyor. Bu arada İngiltere’nin başbakanlık konutu 10 Numara da Johnson’ın telefonuna MI5 tarafından el konulduğunu doğruladı. 

İLGİLİ HABERLER