• 01/03/2024

Johnson’ın danışmanına gönderdiği mesaj ortalığı karıştırdı

 Johnson’ın danışmanına gönderdiği mesaj ortalığı karıştırdı

This content has been archived. It may no longer be relevant

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın eski başdanışmanı Dominic Cummnigs, başbakanı zor durumda bırakmaya devam ediyor.

Johnson’ın eski Başdanışmanı Dominic Cummings, Johnson’ın, Sağlık Bakanı Matt Hancock’un Covid-19 salgınıyla mücadele çabalarını “tamamen umutsuz vaka” olarak nitelendirdiğini öne sürdü.

Cummings, Başbakanlık ve Hancock’un “geçen yılki başarısızlıkları hakkında defalarca yalan söylediğini” iddia ettiği uzun bir blog yazısı yayımladı.

Eski danışman, yazısına geçen sene salgının başlarında Başbakan Johnson’la yaptığı WhatsApp yazışmalarından ekran görüntülerini de ekledi.

Bunlardan birinde Johnson’ın İngiltere’nin Covid-19 test kapasitesini artırma konusunda Hancock’un eylemlerine ilişkin küfür de içerecek bir şekilde “tamamen umutsuz vaka” diye yazdığı görüldü.

27 Nisan’da olduğu belirtilen başka bir yazışmada, Johnson’ın kişisel koruyucu ekipmanları tedarik etme görevini Sağlık Bakanı’ndan alıp Başbakan Yardımcısı Michael Gove’a verip veremeyeceğini merak ettiği öne sürüldü.

Cummings yazışmada, ABD’nin iki haftada test sayısını günde 2200’den önce 27 bine, sonra da 100 bine çıkardığını, İngiltere’nin de bunu yapması gerektiğini söylediklerini belirtiyor.

Sonra ise İngiltere’nin günde 5-7 bin kişiye test yapabildiğini, Sağlık Bakanı Hancock’un bu sayıyı Pazartesi gününe kadar 10 bine çıkarılmasıyla ilgili olarak “şüpheleri” olduğunu söylediğini, kendilerinin ise Salı gününe kadar “kesinlikle” bu sayıya ulaşılacağını açıkladığını da aktarıyor.

İLGİLİ HABERLER