Korona virüs vaka sayılarında ciddi artış endişelendiriyor

 Korona virüs vaka sayılarında ciddi artış endişelendiriyor

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), Birleşik Krallık genelindeki corona virüsü vakası sayısının üçte iki oranında arttığını duyurdu.

K29 Mayıs’a kadar olan bir hafta içinde 100 bin kişinin ya da her 660 kişide bir kişinin testinin pozitif çıktığı belirtilirken, bu sayının bir önceki hafta 60 bin kişi olduğu kaydedildi.

ONS, enfekte olanlar arasında giderek artan oranda ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantının görüldüğünü de kaydetti.

EN BÜYÜK ARTIŞ GALLER VE İNGİLTERE’DE

En büyük artış İngiltere ve Galler’de görülürken, resmi verilere göre Cuma günü 6278 kişide Covid görüldü ve 11 kişi hayatını kaybetti.

CİDDİ ARTIŞ ANLAMINA GELİYOR

BBC Türkçe’de yer alan habere göre bu veriler, daha önce düşük seyreden vaka sayıları karşısında oransal olarak ciddi bir artış anlamına geliyor, ancak hastaneye yatış ve ölümler geçen haftaya kıyasla biraz daha düşük Delta varyantının sık görüldüğü yerlerde artırılan test sayıları da artışta rol oynuyor olabilir.

Ancak ONS verileri, gerçek bir artış olduğunu ve İngiltere ve Galler’de test olanlar arasındaki vaka sayısının bir haftada neredeyse ikiye katlandığını gösteriyor.

ONS verilerinde alınan örnekler genetik testlerden geçirilmiyor, ancak vakalardaki yüksek oransal artışın Delta varyantı olduklarına işaret ettiği vurgulanıyor.

İLGİLİ HABERLER