Kraliçe Elizabeth’in ölümüne ilişkin yeni iddia

 Kraliçe Elizabeth’in ölümüne ilişkin yeni iddia

Kraliçe II. Elizabeth, hayatını kaybettiğinde 96 yaşındaydı. Tam 70 yıl boyunca saltanatını sürdüren Kraliçe’nin artık bu dünyaya veda etmiş olması, yaşına rağmen İngiliz halkını yasa boğdu.

Kraliyet’e yakınlığıyla tanınan yazar, televizyon sunucusu ve eski milletvekili Gyles Brandreth’in kaleme aldığı Elizabeth: An Intimate Portrait’te (Elizabeth: Samimi Bir Portre) adlı biyografi kitabı, 8 Eylül’de hayatını kaybeden Kraliçe’nin ölüm nedeniyle ilgili şaşırtıcı bir iddia ortaya attı.

Kitapta yer alan iddiaya göre Kraliçe, en çok görülen semptomu kemik ağrısı olan bir tür kemik iliği kanseriyle mücadele ediyordu hayatının son yıllarında. Bu yüzden de kimi zaman sağlık sorunları gerekçe gösterilerek bazı programları iptal ediliyordu.

96 yaşında ölen Kraliçe Elizabeth, ömrünün son aylarında ciddi bir hastalığı olduğu haberleriyle gündeme gelmişti.

Kraliçe öldüğünde kesin bir hastalık açıklanmamış ve ölüm nedeni kayıtlara “yaşlılık” olarak geçmişti.

“HASTALIĞIN TEDAVİSİ YOK”

Kitabın bir bölümünde Brandreth’in şu ifadeleri yer aldı:

“Kraliçe’nin kemik iliğindeki plazma hücrelerini etkileyen miyelom türüne yakalandığını duymuştum. Bu da ömrünün son yılında gündeme gelen yorgunluğunu, kilo kaybını ve ‘hareket etme güçlüğü’ yaşamasını açıklıyordu.”

Brandreth’e göre bu hastalık, daha çok ileri yaştaki insanları etkiliyor. Onun kitapta ileri sürdüğüne göre bu hastalığın şu anda bilinen bir tedavisi de yok. Fakat bağışıklık sistemini ve kemikleri güçlendiren ilaçlar yardımıyla hastanın hayatta kalma süresi iki ya da üç yıl uzatılabiliyor.

İLGİLİ HABERLER