Ofis yaşamına dönüş Londra’da kiraları uçurdu

 Ofis yaşamına dönüş Londra’da kiraları uçurdu

This content has been archived. It may no longer be relevant

İnsanların yeniden ofis ve şehir hayatına dönmesiyle beraber Londra’da ev kiraları salgının başından bu yana ilk defa aylık artış gösterdi.

Londra’nın merkezindeki ev kiraları karantina önlemlerinin gevşemesiyle beraber şehre dönen çalışanlar sonrasında Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 4,3 artış kaydetti. Bu salgının başından beri yaşanan ilk aylık kira artışı oldu.

LONDRA’DAKİ EV SAHİPLERİ ZARAR GÖRDÜ

Gayrimenkul şirketi Hamptons Araştırma Müdürü Aneisha Beveridge, “Londra merkezdeki ev sahipleri ülkenin diğer yerlerindekine göre daha fazla zarar gördü ama son aylarda buradaki kiralık ev talebinin de yönü değişti” dedi.

Kiralık ev arayanlar Haziran 2019’a göre yüzde 45 artarken kiraya verilen ev sayısının yetersiz olması ve Airbnb gibi turistlere yönelik uygulamaların yeniden toparlaması fiyatların artışında önemli rol oynadı.

TOPARLANMA ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURABİLİR

Ofise geri dönüşlerle beraber yeniden canlanan şehir hayatı da Londra’nın kötü geç yılı arkada bırakmasına yardımcı olabilir fakat delta varyantı sonrasında İngiltere’de vaka sayıları yeniden yüksek seviyelere ulaşıyor. Artan vaka sayılarının ekonomik toparlanma üzerinde yeniden baskı oluşturma ihtimali bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER