Oxford’ öğrencileri Kraliçenin portresini kaldırdı

 Oxford’ öğrencileri Kraliçenin portresini kaldırdı

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’ne bağlı Magdalen Koleji’nin mezunlar derneği olan Ortak Orta Salon (MCR) komitesi üyeleri, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabath’in portresinin salondan kaldırılması yönünde oy kullandı.

İngiliz The Times gazetesinde yer alan habere göre, komite üyeleri, “kraliyet ve İngiliz monarşisi sembollerinin yakın koloni tarihini temsil etmesi” nedeniyle bu yönde oy kullandıklarını belirtti.

İngiltere Eğitim Bakanı Gavin Williamson, öğrencilerin kararına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Öğrencilerin yaptığının “absürt” olduğunu savunan Williamson, “2. Elizabeth, devletin başıdır ve İngiltere’de en iyiyi temsil eder. Uzun hükümranlığı boyunca İngiltere’nin hoşgörü, açıklık ve saygı değerlerini dünyaya aşılamak için yorulmadan çalışmıştır” dedi.

MCR Başkanı Matthew Katzman, Mail Online‘a yaptığı açıklamada, konunun oylama öncesinde komite içerisinde tartışıldığını ve tartışma sonucunda, odanın tüm üyeler için kapsayıcı ve tarafsız olması gerektiği kararı alındığını söyledi.

İLGİLİ HABERLER