• 20/05/2024

Prenses Latife ablası için İngiliz polisinden yardım istedi 

 Prenses Latife ablası için İngiliz polisinden yardım istedi 

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum’un kızı Prenses Latife El Maktum, İngiltere polisine, ablası Prenses Şamsa’nın 20 yıldan uzun bir süre önce Cambridge’te kaçırılması davasını yeniden incelemesi çağrısında bulundu.    

Prenses Latife, BBC’yle paylaşılan mektubunda bunun, babasının emriyle kaçırılan Prenses Şamsa’nın kurtarılmasına yardımcı olabileceğini söyledi.  Şimdi 39 yaşında olan Prenses Şamsa kaçırıldığında 18 yaşındaydı ve o zamandan beri hiçbir yerde görülmedi. 

Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), BBC’nin bu konudaki sorularına yanıt vermedi. 

Yüksek Mahkeme: Şeyh Muhammed iki kızını da kaçırdı

İngiltere’de Yüksek Mahkeme 2019’da Şeyh Muhammed’in iki kızını da kaçırdığını ve zorla alıkoyduğuna hükmetmişti.  Geçen hafta BBC’nin Panorama programı, Prenses Latife’nin kendisine ulaştırılan bir cep telefonuyla kaydettiği videoları yayımlamıştı.  Prenses Latife bu videolarda, 2018’de Dubai’den kaçma girişiminden sonra kaçırıldığını ve babası tarafından “rehin” tutulduğunu söylüyor. 

Birleşmiş Milletler geçen hafta BAE’den Prenses Latife’nin hayatta olduğunu kanıtlamasını istemişti. 

Ağustos 2020’de babasının Surrey’deki evinden kaçan Prenses Şamsa, iki ay sonra zorla Cambridge’ten bir helikoptere bindirilerek Fransa’ya buradan da özel bir uçakla Dubai’ye götürülmüştü. 

Prenses Latife, el yazısıyla yazdığı ve arkadaşları tarafından Cambridge polisine ulaştırılan mektubunda İngiliz makamlarını bu konuda adım atmaya çağırdı.  

Mektubun, Prenses Latife’nin, 2019’da tek başına tutulduğu kendi ifadesiyle ”hapishaneye dönüştürülmüş bir villadan” yazıldığı belirtiliyor.  

Prenses Latife, mektubunda “Sizden tek istediğim bu konuya eğilmenizdir. Dikkatiniz ve yardımlarınız onun serbest kalmasını sağlayabilir” diyor. 

BBC Türkçe

İLGİLİ HABERLER