Türkiye yasak koydu! İngiltere yeni ülke arıyor

 Türkiye yasak koydu! İngiltere yeni ülke arıyor

İngiltere geçen yıl en çok Türkiye’ye plastik atık göndermişti. İngiltere Çevre Ajansı’nın ulusal paket atığı veri tabanına göre plastik atıkların yüzde 30’u, yani 200 bin ton atık Türkiye’ye gönderilmişti.

TÜRKİYE YASAK GETİRDİ

Türkiye’nin yasağıyla birlikte İngiltere her gün 30 gemi konteyneri dolusu plastik atığı gönderecek başka bir yer bulmak zorunda kaldı.

İNGİLTERE’NİN KAPASİTESİ YETERLİ DEĞİL

İngiltere’nin geri dönüşüm kapasitesi bu miktarda atığı dönüştürmek için yeterli değil. Danışmanlık firması 360 Environmental’dan Phil Conran “Bunun alternatifinin ne olabileceği net değil” diyor.

3 KATINA ÇIKARMALARI LAZIM

Yılın ilk üç ayında İngiltere’nin plastik atıklarının yüzde 49’u Türkiye’ye giderken Polonya ve Hollanda ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Fakat Türkiye’nin bırakacağı boşluğu doldurabilmeleri için ikisinin de aldıkları atık miktarını üç katına çıkarması lazım.

İngiltere’nin Hollanda’ya gönderdiği atıkların bir kısmı yakma amaçlıydı ve yakılacak atıklara getirilen ithalat vergisi artık bu yöntemi daha az tercih edilir kılıyor.

Doğu Avrupa’daki başka ülkeler de İngiltere’den daha fazla çöp almaya hazırlanabilir fakat esas sorun İngiltere’nin kendi içinde yeterli geri dönüşüm kapasitesine sahip olmaması.

İLGİLİ HABERLER