Uzmanlardan Boris Johnson’ın kararına tepki

 Uzmanlardan Boris Johnson’ın kararına tepki

Londra Queen Mary Üniversitesi’nden Deepti Gurdasani, hükümetin 19 Temmuz’da kısıtlamaları tamamen kaldırma kararının  son derece etik dışı ve endişe verici olduğunu vurgularken “Karar hastaneler üzerindeki baskıyı artırırken ‘Uzun Kovid’ vakalarını da artıracak. Hükümet verdiğimiz tavsiyeleri sürekli görmezden geldi ve  sadece kısa süreli ekonomik kazanıma öncelik verdi. Mevcut oranlarda bile, başımız yeterince belada ve daha fazla açılmak elbette bu riskleri büyük ölçüde artırıyor.” ifadelerini kullandı.

DELTA VARYANTI ARTACAK

Leeds Üniversitesi’nden Stephen Griffin ise “Kısıtlamaların kaldırılması için gösterilen bu sabırsızlık Delta varyantınına bağlı vaka sayılarını büyük ölçüde artıracak. Güvenlik önlemleri hükümetten bireye kaydırıldı.” diye konuştu.

KORONA HİÇBİR ZAMAN GİTMEYECEK

Uzmanların çoğu karara tepki gösterirken East Anglia Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Paul Hunter ise  “Koronanın asla gitmeyeceğine dair bir görüş birliği var. Tüm endemik solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi sonunda bu virüsle bir dengeye geleceğiz. Şu anda vaka sayıları,  hızlı bir şekilde artsa da, kısıtlamaları şimdi kaldırmanın sonbaharda olduğundan daha güvenli olacağını düşünüyorum” dedi.

İLGİLİ HABERLER