Aşılarını yurtdışında yaptıran Britanyalılar da karantinadan muaf olacak

 Aşılarını yurtdışında yaptıran Britanyalılar da karantinadan muaf olacak

İngiltere hükümetinden Pazartesi günü yapılan açıklamada, yurtdışında çift aşı yaptıran Birleşik Krallık sakinlerinin, karantinaya gerek kalmadan İngiltere’ye seyahat etmesine izin verilebileceğini duyurdu.

Birleşik Krallık’ta şu anda mevcut seyahat kısıtlamaları ve trafik ışığı sistemi kapsamında, yalnızca Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) tarafından tam olarak aşılanmış olanlar ve yeşil ve kehribar (amber) listeleri altındaki ülkelerden dönenler zorunlu 10 günlük karantinadan muaf tutuluyor.

“NHS’E KAYDETTİRİLEBİLECE

The Guardian’ın bildirdiğine göre; Aşı Bakanı Nadhim Zahawi parlamentoda yaptığı açıklamada; “Bu ayın sonunda, her iki dozu da yurtdışında yaptırmış olan ve Birleşik Krallık’ta bir sağlık kuruluşuna kayıtlı olanlar, yerel sağlık kuruluşlarıyla ve aile doktorlarıyla konuşabilecek ve aşılandıklarını NHS’ye kaydettirebilecekler.” diye konuştu.

ONAYLI AŞILAR GEÇERLİ OLACAK

Zahawi’ye göre bu kural aşıların, Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu tarafından onaylı olması durumunda geçerli olacak. İngiltere’de şu anda onaylı aşılar arasında Moderna, Oxford/AstraZeneca, Pfizer/Biontech ve Janssen bulunuyor.

Bakanların, değişikliği bu hafta içinde açıklamaları bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER