12-15 yaş arasındaki çocukların aşılanacağı tarih belli oldu

 12-15 yaş arasındaki çocukların aşılanacağı tarih belli oldu

İngiltere Aşı Bakanı Nadhim Zahawi, İngiltere’de 12 ila 15 yaş arasındaki tüm çocuklara bir doz Pfizer-BioNTech Covid aşısı teklif edileceğini söyledi.

Hükümet, aşı için davetiyelerin önümüzdeki hafta başlayacağını ve okullara dayalı aşılama programı için ebeveyn onayının alınacağını belirtti.

Aşının eğitimdeki kesintiyi azaltmaya yardımcı olacağını söyleyen İngiltere’nin baş sağlık görevlilerinin tavsiyelerine uyulacağı belirtildi.

4 BAŞ SAĞLIK GÖREVLİSİ TAVSİYE ETMİŞTİ

Pazartesi günü yapılan açıklamada, İngiltere’nin dört baş sağlık görevlisi, eğitimdeki aksama gibi faktörlerin dengeyi bozduğunu söyleyerek, hastalık açısından çok düşük risk altında sayılan 12 ila 15 yaşındakiler için tek doz tavsiye etmişti.  

“ÖNEMLİ VE YARARLI BİR ARAÇ”

İngiltere’nin baş CMO’su Prof Chris Whitty, “aşılamanın önümüzdeki aylarda okul kesintilerini azaltmada “önemli ve yararlı bir araç” olabileceğini ve aşı danışma organı JCVI tarafından belirlenen marjinal sağlık yararı ile birleştirildiğinde, tüm çocuklara bir Covid aşısı sunmanın uygun olduğu anlamına geldiğini” söyledi.

“112 BİNDEN FAZLA ÖLÜMÜ ENGELLEDİ”

Bakan Zawahi ayrıca, Covid-19 aşılarının Birleşik Krallık genelinde şimdiye kadar 112.000’den fazla ölümü, 143.000’den fazla hastaneye yatışı ve 24 milyondan fazla enfeksiyonu önlediğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER