• 02/03/2024

2021 Oscar Adayları Açıklandı: Ödülün Sahibi Kim Olacak?

 2021 Oscar Adayları Açıklandı: Ödülün Sahibi Kim Olacak?

Her yıl coşkuyla takip ettiğimiz Oscar Akademi Ödülleri bu yıl 93. kez yeniden gerçekleşecek. 25 Nisan 2021 gecesinde sahiplerini bulacak olan Oscar Ödülleri için gün saymaya başladık bile! Peki 2021 Oscar adayları kimler? Hangi filmler hangi dallardan Oscar’a aday gösterildi? Londra Aktüel iple çektiğimiz Oscar adaylarının hepsini hemen altta sizlerle paylaşıyor…

En İyi Film Dalından Adaylar

En İyi Film kategorisinde bu yıl 8 film aday gösterildi. Eleştirmenlerin ve izleyicilerin gönlünde taht kuran bu 8 film arasında; Chloé Zhao‘nun yaşamını göçebe olarak sürdüren bir kadını konu aldığı Nomadland, David Fincher‘ın babasının senaryosuyla Hollywood’un altın çağına giriş yaptığı siyah-beyaz filmimiz Mank, Emerald Fennell‘in intikam hikayesi Promising Young Woman ve usta senarist Aaron Sorkin‘in ABD tarihindeki entrikalı bir dava sürecini konu aldığı The Trial of the Chicago yer alıyor. 

Bunların yanı sıra, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de  izleyiciyle geç buluşan ve hemen yılın favori bağımsız yapımları arasında yerini alan Darius Marder imzalı Sound of Metal  filmini görüyoruz. Bu filmde işitme duyusunu yitiren bir metal davulcusunu karşılıyor bizleri… Lee Isaac Chung imzalı Minari filmi de bu yıl En İyi Film adayları arasında ödüllenmeyi bekliyor. Fakat elbette Oscar adayları yukarıda saydığımız yapımlarla bitmiyor… 93. kez düzenlenecek olan bu Oscar Akademi Töreni’nde pek çok ilkler ve rekorlar bizi bekliyor. 

Şimdi Sıra Yılın Yönetmenleri ve Oyuncularında…

En İyi filmlere ve Oscar tarihinin ilklerine göz attıktan sonra son olarak da sizlerle bu yılın en iyi yönetmen ve oyuncularını paylaşmak isteriz… 

En İyi Yönetmen dalından adaylarımız:  Lee Isaac Chung (Minari) | Emerald Fennell (Promising Young Woman) | David Fincher (Mank) | Thomas Vinterberg (Another Round) | Chloé Zhao (Nomadland)

En İyi Erkek Oyuncu dalından adaylarımız: Riz Ahmed (Sound of Metal) | Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom) | Anthony Hopkins (The Father) | Gary Oldman (Mank) | Steven Yeun (Minari)

En İyi Kadın Oyuncu dalından adaylarımız ise; Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom) | Andra Day (The United States vs. Billie Holiday) | Vanessa Kirby (Pieces of a Woman) | Frances McDormand (Nomadland) | Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Oscar’ın Heyecan Yaratan İlkleri

Akademi’nin 93 yıllık tarihinde ilk kez, En İyi Yönetmen adayları arasında iki kadın birden yer alıyor. Emerald Fennell (Promising Young Woman) ve Chloé Zhao (Nomadland). Oscar tarihinde görmeye alışık olmadığımız kadın egemenliğine bu yıl şahit olacağız. Fakat bu iki başarılı kadın yapımcıdan hangisi Oscar’ı evine götürecek, onu maalesef tahmin edemiyoruz. Fakat gönlümüz Nomadland’den yana… Çünkü Nomadland‘in yapımcısı, yönetmeni, senaristi ve kurgucusu olan Chloé Zhao, tarihte aynı yıl dört Oscar adaylığı elde eden ilk kadın oldu. Bu da onun Oscar Ödül Töreni’nde yıldızının parlama şansını oldukça yükseltiyor. Ayrıca bu yıl, daha önce 11 kez Oscar’a aday gösterilmiş fakat henüz ödüle uzanamamış efsanevi şarkı yazarı Diane Warren, En İyi Özgün Şarkı kategorisindeki 12. adaylığını La vita davanti a sé / The Life Ahead ile elde etti. 

Öyleyse son olarak tekrar hatırlatalım; 93. Oscar Akademi Ödülleri töreni, 25 Nisan 2021 gecesi gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak. Ödül töreni geçtiğimiz iki yıl olduğu gibi bu yıl da sunucusuz olarak, pandemi nedeniyle alışıldığının aksine sadece Dolby Tiyatrosu’ndan değil aynı zamanda yine Los Angeles’taki Union Station’dan yapılacak canlı yayınlarla gerçekleşecek… Dilerseniz diğer tüm adayların listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

İzlemediğiniz yapımlara göz atmak ve Oscar için tahminlerinizi yapmak için daha epey zamanınız var. Oscar adayları ve ödüllerin kimlere ulaşacağı konusundaki görüş ve tahminlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşmayı unutmayın. En güncel haberler ve en özgün içeriklere ulaşmak için Londra Aktüel sosyal medya hesaplarını ve web sitesini takipte kalabilirsiniz! 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *