40 yaş üstü tüm kişilere 3. doz Covid-19 aşısı sunulacak

 40 yaş üstü tüm kişilere 3. doz Covid-19 aşısı sunulacak

Birleşik Krallık hükümeti aşı danışmanları, 40 yaşın üzerindekilerin tümüne üçüncü doz bir Covid aşısı önerilmesi konusunda hemfikirler…

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı’na göre; korumayı artıracak ve virüsün kış boyunca yayılmasını sınırlamaya yardımcı olacağı düşünülen güçlendirici 3. doz, enfeksiyon riskini %93’ten fazla azaltıyor.

40-49 yaş arası kişilere Pfizer veya yarım doz Moderna aşısı yapılması düşünülüyor. Güçlendirici aşılar için 2. dozun üzerinden en az 6 ay geçmiş olması şartı bulunuyor.

12.6 MİLYON DOZ GÜÇLENDİRİCİ YAPILDI

Şimdiye kadar 12,6 milyon kişi 3. doz aldı. 50’li yaşların üzerindekilere, ön saflardaki sağlık personeline ve onları daha fazla riske sokan sağlık koşullarına sahip kişilere verildi.

MHRA: “DUYURUYU MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ”

İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) CEO’su Dr June Raine şunları söyledi: “JCVI tarafından, güçlendirici kampanyanın 40-49 yaşındakileri kapsayacak şekilde genişletilmesine ilişkin bugünkü duyurusunu memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, insanların COVID-19’a karşı korunmasını sağlama yeteneğimizi daha da güçlendiriyor ve hayat kurtarıyor.

VAN TAM: “BU KIŞI GÜVENDE GEÇİREBİLİRİZ”

İngiltere baş sağlık görevlisi yardımcısı Prof Jonathan Van-Tam, “Eğer takviye programı başarılı olursa ve çok yüksek ilgi görürse, bu Noel ve bu kış milyonlarca insan için hastaneye yatış ve ölüm endişesini büyük ölçüde azaltabiliriz” diye konuştu.

“16 VE 17. YAŞINDAKİLERE DE 2. DOZ ÖNERİLMELİ

Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi, ayrıca başlangıçta yalnızca tek bir doz teklif edilen 16 ve 17 yaşındakilerin şimdi ikinci bir doz alması gerektiğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER