50 yaş üstü için güçlendirici aşıların açıklanması bekleniyor

 50 yaş üstü için güçlendirici aşıların açıklanması bekleniyor

Birleşik Krallık çapında Covid’le mücadele için takviye aşı programının açıklanması bekleniyor.

BBC’nin haberine göre; Bakanlar Kurulu’nun,  Aşılama Komitesi JCVI’nin tavsiyesi üzerine korona virüs kış planının parçası olarak 50 yaş üstü için aşılamayı duyurmaları bekleniyor.

EN AZ 6 AY SONRA YAPILACAK

BBC siyasi editörü Laura Kuenssberg, ikinci dozdan en az altı ay sonra tek doz Pfizer aşısının takviye olarak yapılacağını ifade etti.

70 YAŞ ÜZERİ VE RİSK GRUBU ÖNCELİKLİ

Aşı Bakanı Nadhim Zahawi, BBC Breakfast’a yaptığı açıklamada; Haziran ayında Aşılama ve Bağışıklama Komitesi’nin (JCVI), aşıların 50 yaşın üzerindeki tüm yetişkinlere yayılmadan önce 70 yaşın üzerindekilere ve en fazla risk altındakilere yapılması tavsiyesi olduğunu söyledi.

NİHAİ TAVSİYE BEKLENİYOR

Ancak hükümet, daha fazla ayrıntıyı açıklamadan önce JVCI’den ekstra dozları kimin alması gerektiğine dair nihai tavsiyeleri bekliyor. Bakan Zahawi, hükümetin JCVI’nin nihai tavsiyesini kabul ettiğini ve Başbakan ve Sağlık Bakanı’nın daha sonra daha fazla ayrıntı vereceğini söyledi.

“UMARIM GRİP GİBİ BUNUNLA DA BAŞA ÇIKABİLECEĞİZ”

Zawahi; “Bu muhtemelen bu virüsü pandemiden endemik hale getirmemize izin veren son yapboz parçası ve umarım gelecek yıl bu virüsle gripte yaptığımız gibi yıllık bir aşılama programı ile başa çıkacak bir konumda olacağız.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER