AB, Türkiye’nin Covid-19 aşı sertifikasını tanıma kararı aldı

 AB, Türkiye’nin Covid-19 aşı sertifikasını tanıma kararı aldı

AB Komisyonu, Türkiye de dahil olmak üzere üç ülkenin aşı sertifikalarını tanıma kararı aldı. Açıklamada, söz konusu ülkelerin Covid-19 aşı sertifikalarına ‘denklik’ verileceği belirtildi.

Avrupa Birliği (AB), aralarında Türkiye’nin de yer aldığı üç ülkenin Covid-19 aşı sertifikalarının tanınmasına karar verdi. AB Komisyonu, Türkiye, Kuzey Makedonya ve Ukrayna’nın uyguladığı Covid-19 aşı sertifikalarına ‘denklik’ verilmesi kararı alındığını açıkladı.

20 AĞUSTOS İTİBARİYLE GEÇERLİ OLACAK

Açıklamada, kararın 20 Ağustos itibarıyla geçerli olacağına işaret edilerek, üç ülkenin AB aşı sertifikası sistemine bağlanacağı, verdikleri aşı sertifikalarının ‘AB Dijital COVID Sertifikası’ ile aynı koşulları taşıyacağı ve AB ülkelerinde de kabul edileceği bildirildi. Söz konusu üç ülkenin AB’nin verdiği aşı sertifikasını tanıyacağı belirtilen açıklamada, uygulama ile karşılıklı biçimde ‘güvenli seyahat gerçekleştirilmesinin kolaylaşacağı’ kaydedildi.

AŞI KARTI ALINABİLECEK

İkinci doz aşısı tamamlamış kişiler ‘COVID-19 Aşı Kartını’ e-Nabız üzerinden veya Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından temin edebiliyor. Söz konusu aşı sertifikası, ad, soyad, TC kimlik no, doğum tarihi, uygulanan aşıların türleri, üreticileri ve aşılanma tarihleri gibi çeşitli bilgileri içeriyor.

İLGİLİ HABERLER