• 20/05/2024

AB ve AstraZeneca aşı tedariki konusunda uzlaştı

 AB ve AstraZeneca aşı tedariki konusunda uzlaştı

Avrupa Birliği (AB) ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı üreten ABD’li dev ilaç firması AstraZeneca arasında aşı tedariki konusunda yaşanan gerilimde uzlaşı sağlandı.

Anlaşmaya göre İngiltere merkezli ilaç üreticisi, AB ile yaptığı sözleşmeler kapsamında vaat edilen 300 milyon aşı dozunu Mart 2022’ye kadar teslim ederek Belçika mahkemelerinde görülen hukuki bir anlaşmazlığı sona erdirecek.

Avrupa Birliği, İngiliz-İsveç ilaç şirketine, koronavirüs aşılarının tedarikine ilişkin AB ülkeleri ile imzalanan sözleşmeye uymadığı ve zamanında teslimat yapmadığı gerekçesiyle tepki göstermişti.

AFP’nin aktardığına göre yetkililer, AstraZenaca firmasını AB yerine İngiltere’nin siparişlerine öncelik vermekle suçladı. Avrupa Komisyonu, aşıların teslimatının bir an önce yapılmasını sağlamak için para cezası istemiyle dava açtı. Şirket ise AB ile yapılan sözleşmesinin yalnızca teslimat hedefine ulaşmak için “en iyi çabayı” göstermesi gerektirdiği ancak Avrupa’daki fabrikalarında üretimin kesintiye uğramasının önüne geçilemeyeceği savunmasını yaptı.

İLGİLİ HABERLER