ABD ve İngiltere, 20 milyar dolarlık kripto para işlemini inceleme altına aldı

 ABD ve İngiltere, 20 milyar dolarlık kripto para işlemini inceleme altına aldı

ABD ve İngiltere 20 milyar dolarlık kripto para işlemini inceleme altına aldı

ABD ve İngiltere’nin, Rusya merkezli bir sanal borsadan geçen 20 milyar dolardan fazla kripto para işlemini inceledikleri öne sürüldü.

İnceleme altındaki ödemelerin Moskova merkezli kripto borsası Garantex aracılığıyla dolara sabitlenmiş kripto para birimi Tether kullanılarak yapıldı. Bloomberg News’un haberine göre, kaynaklar, söz konusu transferlerin, Garantex’in Rusya’da mali suçlara ve yasadışı işlemlere olanak sağladığı şüphesiyle ABD ve İngiltere tarafından yaptırıma tabi tutulmasından bu yana gerçekleştiğini ifade ettiler.

Rusya, offshore petrol transferleri, üçüncü ülkeler üzerinden teknoloji alışverişi ve şifreli dijital para birimi işlemleri de dahil olmak üzere geniş bir arka kapı ve geçici çözüm ağı kurarak, geniş çapta tahmin edilen ekonomik çöküşü engellemeyi başardı.

Biden yönetimi, savaşın ilk günlerinden beri Garantex gibi kripto borsalarını sıkıştırmaya çalışıyor. Söz konusu kişiler, 20 milyar dolarlık işlemin, başlangıcından bu yana Rusya’ya uygulanan yaptırımların en büyük ihlallerinden birini temsil edeceğini söyledi.

Ayrıca, soruşturmaların devam ettiği ve kripto para birimi işlemlerinin karmaşıklığı ve belirsizliği göz önüne alındığında sonuçlarını tahmin etmek için çok erken olduğu konusunda uyardılar.

İLGİLİ HABERLER