ABD’nin ardından bir hamle de İngiltere’den: Tayvan’a gidiyorlar

 ABD’nin ardından bir hamle de İngiltere’den: Tayvan’a gidiyorlar

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin muhtemel Tayvan ziyareti nedeniyle ABD ile Çin arasında başlayan gerilim dünyanın gündemindeyken, İngiliz basınında yer alan bir haberde İngiltere Parlamentosu’nun bir alt kanadı olan Avam Kamarası’ndan Dışişleri Komitesi’nin bölgede artan gerilime rağmen kasım veya aralık aylarında Tayvan’ı ziyaret etmeyi planladığı iddia edildi.

Haberde, ilk olarak bu yılın başlarında yapılması planlanan ancak heyetin bir üyesinin Covid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle ertelenen gezinin İngiltere’nin Tayvan’a verdiği desteği göstermeyi amaçladığı aktarıldı.

BAĞLANTILARI GÜÇLENDİRMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİLER

Kaynakların öne sürdüğüne göre, heyet şu anda ziyaret tarihleri de dahil olmak üzere gezinin ayrıntılarını belirliyor. Bu yılın sonunda milletvekili Tugenhadt başkanlığında yapılacağı iddia edilen potansiyel ziyaret, İngiltere’nin Tayvan ile bağlarını güçlendirmek istediğinin bir işareti olarak görülüyor.

Avam Kamarası’nın Dışişleri Komitesi daha önce Çin’in kendisine ait olduğunu öne sürdüğü demokratik olarak yönetilen Tayvan’ı ziyaret etme konusunda “uzun süredir niyeti olduğunu” söylemiş ancak ziyaretin ayrıntıları hakkında yorum yapmaktan kaçınmıştı.

İngiltere’deki Tayvan temsilciliği ise, Tayvan’ın İngiltere’den yapılan ziyaretler de dahil olmak üzere İngiltere ile ilişkilerini güçlendirmek için her türlü fırsatı memnuniyetle karşıladığını aktararak, potansiyel ziyaret hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

İLGİLİ HABERLER