• 20/05/2024

AB’ye gelen 16 milyon Ukraynalıdan 11 milyonu geri döndü

 AB’ye gelen 16 milyon Ukraynalıdan 11 milyonu geri döndü

AB’ye gelen 16 milyon Ukraynalıdan 11 milyonu geri döndü

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, savaştan kaçarak AB’ye sığınan 16 milyon Ukraynalıdan 11 milyonunun ülkesine geri döndüğünü bildirdi.

Johansson, savaşın akabinde Ukraynalı mülteciler için geçici koruma direktifi çıkarılmasının üzerinden geçen bir yılla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Geçen sene AB’ye 16 milyon Ukraynalının geldiğini belirten Johansson, “11 milyonu Ukrayna’ya geri döndü. 1 milyonu AB’den ABD, Kanada ve İngiltere olmak üzere başka ülkelere gitti. 4 milyon kadar Ukraynalı, AB topraklarında kaldı.” ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin, 11 milyon Ukraynalının savaşın sürdüğü ülkelerine dönmelerinin nedenine ilişkin sorusu üzerine Johansson, şunları söyledi:

“Geri dönenlerle konuştum. Burada mutlu olmadıklarını söylemek için hiçbir sebep yok. Burada hoş karşılandıklarını hissediyorlar ancak birçoğu, belki de çocuklarını burada akrabalarının yanına bırakmış, savaşmak, çalışmak veya Rus saldırganlığına karşı direnişin bir parçası olmak için geri döndü.”

Johansson, haftalık 200 bin kadar Ukraynalının AB’ye giriş çıkış yapmaya devam ettiğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER