Acil durum senaryosunda hayatta kalacak beş ülke belirlendi

 Acil durum senaryosunda hayatta kalacak beş ülke belirlendi

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, küresel ölçekteki olası bir toplumsal çöküşte ayakta kalabilecek ülkeler araştırıldı. Buna göre, ekonomi, çevresel faktörler veya yeni bir pandemi senaryosundaki ‘survivor’ Yeni Zelanda olacak. Yeni Zelanda’yı, İzlanda, Birleşik Krallık, Tazmanya ve İrlanda izledi.

‘SANAYİ TOPLUMU İNSANLIK TARİHİ İLE ÇELİŞKİ İÇİNDE’

İngiltere’deki Anglia Ruskin Üniversitesi’nin bünyesindeki Küresel Sürdürülebilirlik Enstitüsü’ndeki araştırma, enerji kullanımına dayalı sanayi toplumunun insanlık tarihinin diğer dönemleriyle çelişki içinde olduğu ve bu durumun yol açtığı çevresel zarar nedeniyle risk altında olduğu tezine dayanıyor.

‘ÇÖKÜŞ CANKURTARANLARI’ AZ NÜFUSLU BÜYÜK ADALAR ÇIKTI

Araştırmacılar, ağır bir mali kriz, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri, doğaya zarar verilmesi ve/veya Covid-19’dan daha kötü bir pandemiden kaynaklanacak şokların küresel ölçekte bir toplumsal çöküşe yol açabileceğini belirtti. Araştırmada, bu tür toplumsal çöküşlerin en ağır etkilerinden muaf kalacak ve bu sayede nüfuslarını koruyabilecek yerler ‘çöküş cankurtaranları’ olarak tanımlandı.

GIDA ÜRETİMİ, SINIRLARI GÖÇTEN KORUMA VE ELEKTRİK KRİTERLERİ

Böylesi bir çöküşe karşı en dirençli olabilecek yerler de, halkları için gıda üretme, sınırlarını istenmeyen kitlesel göçten koruma, elektrik şebekesini ayakta tutma ve üretimin bir kısmını sürdürme becerileri üzerinden belirlendi. Ilıman iklimlere ve düşük nüfus yoğunluklarına sahip adalar, ilk beşte yer aldı.

İNGİLTERE ŞAŞIRTTI

Yeni Zelanda’nın, böyle bir senaryoda jeotermal ve hidroelektrik enerji, geniş tarım arazileri ve düşük nüfus yoğunluğu sayesinde çok az etkilenerek en fazla ayakta kalma potansiyeline sahip yer olduğu tespit edildi. Araştırmacılardan Prof. Aled Jones, bu sonuca şaşırmadıklarını söyledi. Şimdiden karmaşık toplumlara sahip büyük ada ülkelerinin ‘dirençli’ olmasının doğal olduğunu belirten Jones, Birleşik Krallık’ın listede yer almasını ise şaşırtıcı bulduklarını ekledi. Jones, “İngiltere’nin yoğun bir nüfusu var, üretim geleneksel olarak ülke dışında, yenilenebilir teknolojiyi en hızlı geliştiren yer değil ve şu an kendi gıdasının sadece yüzde 50’sini üretiyor. Fakat şoklarda ayakta kalabilme potansiyeli var” dedi.

ÜLKELERE ‘DİRENÇ KAPASİTESİNİZİ’ GELİŞTİRİN TAVSİYESİ

Araştırmada, ekonomik verimliliğe öncelik veren küreselleşmiş bir toplumun direnci düşürdüğü ve ülkelerin gıda ile başka hayati sektörlerde ülkelerin yedek kapasiteye sahip olması gerektiği belirtildi. Jones, son yıllarda küresel ölçekte gıda kayıpları, mali bir kriz ve pandeminin yaşandığını belirterek, “Bunların hepsinin aynı anda yaşanmamış olması nedeniyle şanslıyız ama hepsinin aynı yıl olmaması için bir sebep yok” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER