Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu’nun 40. yılı Londra’da balo ile kutlandı

 Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu’nun 40. yılı Londra’da balo ile kutlandı

Foto: Halil YETKİNLİOĞLU / LONDRA

İngiltere Türk Aile Birliği, Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu’nun 40. kuruluş yıl dönümünü, Londra’da gerçekleştirilen büyük bir balo ile kutladı. Kutlama, Kuzey Londra’nın Wood Green bölgesindeki Grand Banqueting Suite’de düzenlendi. Etkinlikte, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin, Türkiye’nin Londra Eğitim Müşaviri Mevlüt Ceylan ve çeşitli Türk topluluk temsilcileri hazır bulundu.

Programın sunucuları Selen Mehmet ve Avukat Esma Kılıç’ın sunumlarıyla başlayan gece, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla açıldı. Kutlamada, merhum Ali Rıza Değirmencioğlu’nun adını taşıyan Türk okulunun tarihçesi ve başarısı vurgulandı.

Okula Adını Veren Kurucu Anıldı

İngiltere Türk Aile Birliği Başkanı Sevtap Kemal, konuklara hitaben yaptığı konuşmada okulun 1983 yılında Ali Rıza Değirmencioğlu tarafından kurulduğunu ve onun vefatından sonra okula adının verildiğini ifade etti. Kemal, okulun amacının Türk çocuklarına ve gençlerine Türk dili ve kültürü eğitimini tek çatı altında sunmak olduğunu belirtti.

“Nice 40 Yıllara” Mesajı

KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin, konuşmasında Türk okullarının dilin ve kültürün yeni nesillere aktarılmasındaki önemine değindi. Keskin, “Türk okullarının yaptığı katkı takdire şayandır. Bu gecede Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Nice 40 yıllara,” dedi.

Eğitimin Önemi ve Müzikal Performanslar

Türkiye’nin Londra Eğitim Müşaviri Mevlüt Ceylan da etkinlikte yaptığı konuşmada, Ali Rıza Değirmencioğlu Türk Okulu’nun 40. yılını canı gönülden kutladığını söyledi ve okul gönüllülerine teşekkürlerini iletti. Kutlama programında, Türk Sanat Müziği sanatçısı Kerem Ergen ile Neslihan Çakır sahne aldı. Ayrıca, okulun müzik öğretmenlerinden İbrahim Mani ile eski öğrencilerinden Eren Kemal de performanslarıyla geceye katkıda bulundu.

Gece Piyango Çekilişi ile Son Buldu

Kutlama balosunun gelirleri okul giderlerine destek olmak üzere piyango çekilişi ile tamamlandı. Etkinlikte, konuklar eğlenceli vakit geçirirken, Türk topluluklarının dayanışması ve eğitime olan destek bir kez daha vurgulandı.

İLGİLİ HABERLER