• 20/05/2024

Alıkoyulan Türk gemisi İtalyan özel kuvvetlerin operasyonuyla kurtarıldı

 Alıkoyulan Türk gemisi İtalyan özel kuvvetlerin operasyonuyla kurtarıldı

Alıkoyulan Türk gemisi İtalyan özel kuvvetlerin operasyonuyla kurtarıldı

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, Türkiye’den Fransa’ya giden Türk kargo gemisinin kontrolünü ele geçirdiği iddia edilen mültecilerin İtalyan özel kuvvetlerinin operasyonuyla yakalandığını ve operasyonun iyi bir şekilde sona erdiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Savunma Bakanı Crosetto, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Gemi korsanları yakalandı. Her şey iyi şekilde bitti. San Marco birliğinin mensuplarını, polisleri, mali polisleri harika bir işbirliği içinde yürüttükleri operasyondan ötürü tebrik ediyorum. Tebrikler” ifadelerini kullandı.

GEMİDEKİ 15 MÜLTECİ NAPOLİ EMNİYETİ’NE GÖTÜRÜLDÜ

Crosetto, “Rete4” televizyon kanalına telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada da mültecilerin kaçma girişiminde bulunduklarını iddia ederek, “Helikopterin sesini duyduklarında bazıları gece karanlığında denize atlayarak kaçmaya çalıştı. Ama geminin etrafı zaten sarılıydı. Askerler geminin kontrolünü ele almalıydı ve bunu çok kısa sürede yaptılar. Silahlı güçler bu tür durumlar için de lazımdır” ifadelerini kullandı.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Türk bayraklı kargo gemisi “GALATA SEAWAYS”e özel kuvvetlerin ardından çıkan İtalyan Mali Polisi ve polis ekipleri, bir tercüman vasıtasıyla iletişim kurdukları mültecilerin kimliklerini belirledi. Gemide bulunan 2’si kadın 15 mülteci arasında Suriye, Afganistan ve Irak vatandaşlarının olduğu kaydedildi. 15 mültecinin gemiden indirilerek, Napoli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri bildirildi.

İLGİLİ HABERLER