• 16/04/2024

Almanya’dan 1400 depremzedeye hızlı vize

 Almanya’dan 1400 depremzedeye hızlı vize

Almanya’dan 1400 depremzedeye hızlı vize

Türkiye’yi sarsan büyük deprem faciasından sonra, “hızlı ve kolay vize” işlemleri başlatan Almanya, deprem bölgesinden 1400 Türk’ü, Almanya’daki yakınlarının yanına getirdi. Vizelerin çıkma süresinin ise 5 gün olduğu bildirildi.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre; gelenlerin 1100’ü, yakınlarının yanında 90 gün kalmak için “hızlı” vize aldı. Kalanlar ise, “aile birleşimi yoluyla” geldi. Yani daha önce, evlenme ya da velayet ilişkisi nedeniyle yapılan başvurular da hızlı şekilde kabul edilmiş oldu.

KİMLER GELEBİLECEK?

Depremzedelerin, Almanya’ya 90 günlük vize ile gelebilmesi için, Almanya’daki birinci ya da ikinci derece akrabaları tarafından davet edilmesi gerekiyor. Davet edenler, gelecek kişilerin masraflarını karşılayacağını garanti ediyor.

İlk aşamada, bu davetiye işi hızlandırıldı. İkinci olarak depremzedelerin, faciada kaybolan belgelerini hızla çıkarabilmesi gerekiyordu. Bu da Ankara tarafından hızlandırıldı.

SAYI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Hızlı vize işlemi için personel sayısı da artırılınca, 5 gün içerisinde başvurular sonuçlanabilir hale geldi.

Benzer şekilde Suriye’den de depremzedeler alınıyor. Önümüzdeki haftalarda daha fazla depremzedenin hızlı vize ile gelmesi bekleniyor.

Benzer uygulama, İsviçre, Belçika ve Hollanda tarafından da yapılıyor. İngiltere’nin ise ağırdan alması hayli eleştiri çekiyor.

İLGİLİ HABERLER