Almanya’dan yabancı işçi sürecini hızlandırma sinyali

 Almanya’dan yabancı işçi sürecini hızlandırma sinyali

Alman hükümeti, havalimanlarında tatil döneminde yaşanan personel sıkıntısının hafifletilmesi amacıyla mümkün olan en kısa sürede yurt dışından işçi getirilmesini istiyor.

Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı Sözcüsü, Berlin’deki olağan basın toplantısında, toplu sözleşmeyle belirlenen miktarda ücret ve konaklama sunulacak olan geçici personelin, diğer çalışanlarda olduğu gibi güvenlik ve güvenilirlik kontrollerinden geçeceğini belirtti. Söz konusu kontroller genellikle yaklaşık iki hafta sürüyor.

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsüyse söz konusu personelin bagaj işlemlerinde çalışabileceğini, ancak “gereken eğitim ve geçerli güvenlik standartları nedeniyle güvenlik kontrolünde” görev almalarının mümkün olmadığını söyledi.

BAGAJ TAŞIMA İŞİNDE OLABİLİRLER

Alman Polis Sendikası Başkanı Andreas Rosskopf da yabancı işçilerin bagaj taşıma gibi görevlerde çalışabileceğini söyledi. Söz konusu personelin daha fazla güvenlik eğitimi alınmasını gerektiren işlerde çalıştırılmaması gerektiğini belirten Rosskopf, “Güvenlik açısından yoğun bir şekilde taranması ve bilgilendirilmesi gereken insanlardan söz ediyoruz. Bu da belli bir zaman alır” dedi.

Alman Havalimanları Çalışma Topluluğu (ADV) yöneticisi Ralph Beisel, dpa’ya yaptığı açıklamada, Türkiye ve Balkan ülkelerinden gelecek işçilerin en fazla üç aylık bir süre için çalışacağını söyledi.

NİHAİ KARAR 3 BAKANLIK’TA

Alman hükümeti, yabancı işçi getirilmesine yönelik planı onaylayacağının sinyalini hafta sonunda vermişti. Ancak nihai karar Çalışma, İçişleri ve Ulaştırma Bakanlıklarının koordinasyonunda alınacak.

Söz konusu işler için Almanya’da yerli işçi olup olmadığının incelenmesini içeren öncelik kontrolünün atlanması yönündeki talep, tartışmalara neden oluyor. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, güvenlik açısından hiçbir şekilde taviz vermeyeceğini duyurmuştu.

İLGİLİ HABERLER