Antalya’da İngiliz turist rekoru

 Antalya’da İngiliz turist rekoru

Turizmde yeni rekorlara imza atan, ağustos sonu itibarıyla 805 bin İngiliz turistin geldiği Antalya’da bu yıl İngiliz turistler, geçmiş yılların rekorunu kırdı.

Antalya’da şimdiden geçmiş yılların yıl toplamından daha fazla sayıya ulaşan İngiliz turistlerin Ukrayna’dan boşalan açığı kapattığını belirten turizmci Recep Yavuz, “2017’de 375 bin, 2018’de 637 bin, 2019’da 719 bin, 2020’de 211 bin, 2021’de 83 bin olarak gerçekleşmişti. Böylelikle ağustos sonu itibarı ile 805 bin turist ile bütün geçmiş yılların rekoru kırılmış oldu.” dedi.

Turizmde iki yıllık pandemi sebebiyle tüm dünyada olduğu gibi büyük düşüşlerin yaşandığı Antalya’da, iki yıllık zorlu salgın sürecinin ardından 2022 yılının ilk 8 aylık toplamındaki verilere göre 9 milyon 64 bin 164 turist sayısına ulaşıldı ve geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 71’lik artış yaşandı. Bu yıl Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle Ukrayna pazarı sıfırlanıp Rus pazarında da ciddi düşüş yaşanırken, İngiltere pazarında ise tarihi bir rekor kırıldı.

8 AYDA 805 BİN İNGİLİZ

8 aylık turist verilerinin milliyetlerine göre dağılımı ve İngiliz turistlerin geçen yıllar ve bu yılki verileri üzerinden bir çalışma yapan tur operatörü firmasının genel müdürü turizmci Recep Yavuz, geçen yıl turizm sezonunun en çalkantılı olan ülkesi İngiltere’nin, Antalya’da 2022 sezonunun yıldızı olmaya doğru ilerlediğini söyledi. Yavuz, yılın henüz 8’inci ayı sonunda Antalya’da 805 bine ulaşan İngiliz turist sayısının tarihi rekorunu kırdığını açıkladı.

İNGİLİZLER ROTAYI ÇEVİRDİ

Genellikle Batı Avrupa, Yunan adaları, Portekiz ve Balaer adalarında tatil yapan İngiliz turistlerin son yıllarda rotayı Antalya’ya çevirdiğini belirten Yavuz, “Pandemi öncesindeki yıllarda yıl sonunda yarım milyon sınırını aşmıştı. Ancak pandemi ile birlikte İngiliz Hükümetinin sınırlaması nedeniyle gelişler tüm zamanların en düşük rakamına inmişti” dedi.

İLGİLİ HABERLER