Ataları köle sahibi olan Benedict Cumberbatch tazminat ödeyebilir

 Ataları köle sahibi olan Benedict Cumberbatch tazminat ödeyebilir

Barbados hükümeti, köleliğin yarattığı zararın karşılanması için yakın zamanda ulusal bir program başlattı. Bu doğrultuda, geçmişte kölelikten kazanç elde eden kişiler ve kurumların mirasçılarından tazminat talep edilecek.

The Telegraph’ın haberine göre Cumberbatch ailesi, 1700’lerde Barbados’ta satın aldıkları şeker tarlasında yaklaşık 250 köle çalıştırmıştı. Kölelik kaldırıldığında binlerce sterlin tazminat ödenen ve bu sayede ufak bir servet elde eden Cumberbatch ailesi için de hukuki süreç başlatılabilir.

KABUL ETMEYENE DAVA AÇILACAK

The Guardian’ın geçen ayki haberine göre, Barbados’ta başlatılan süreçte aralarında Britanya’da Muhafazakar Parti milletvekillerinden Richard Drax’in ailesinin de olduğu bazı mirasçılar mercek altına alınmıştı. Karayipler Topluluğu büyükelçisi David Comissiong, tazminat ödemeyi kabul etmeyen ailelere dava açılacağını söylemişti.

CUMBERBATCH AİLESİ DE DAHİL

Barbados’taki kampanyayı yürüten yetkililerden David Denny, Cumberbatch ailesinin hedef alınıp alınmayacağına dair şu ifadeleri kullandı: Kölelikten kâr elde eden herkesten tazminat istenecek, Cumberbatch ailesi de dahil.

2018’de The Telegraph’a konuşan Cumberbatch, “Geçmişinizde köle sahipliği olduğunu görmek için çok uzağa bakmanıza gerek yok. Ailem beyaz şeker endüstrisinin bir parçasıymış, gerçekten şoke edici” demişti.

İLGİLİ HABERLER