• 13/04/2024

Avanti, tren makinistlerine fazla mesai için vardiya başına 600 sterlin ödeyecek

 Avanti, tren makinistlerine fazla mesai için vardiya başına 600 sterlin ödeyecek

PA Media

Avanti West Coast’ta tren sürücüleri, şirket ve Aslef sendikası arasında yapılan anlaşma sonucunda fazla mesai vardiyaları için ödenecek ücretlerde artış görecekler. Bu anlaşma, şirketin hizmetlerini daha güvenilir ve dirençli hale getirmeyi amaçlıyor.

Şirket, son zamanlarda iptaller, gecikmeler ve kötü hizmet nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Ancak Aslef kaynakları, Avanti’nin teklifinin sendika liderleri tarafından kabul edildiğini doğruladı.

Yeni Anlaşmanın Detayları

Yeni dinlenme günü çalışma anlaşması, sürücülerin maaşının bir ekidir. Daha önce, anlaşma sabit 125 sterlinlik bir ödeme içeriyordu ve buna ek olarak saatlik bir ücret ödeniyordu, bu da bir sürücünün sekiz veya on saatlik bir vardiya çalışmasına bağlı olarak 421 ila 495 sterlin arasında değişebiliyordu.

Gelecek Planlar ve Süreç

Bu anlaşma, 29 Mart 2025 tarihine kadar geçerli olacak. Şirket, müşterileri için daha güvenilir ve dirençli hizmetler sunmayı hedefliyor. Ancak, şirketin performansıyla ilgili eleştiriler var ve geçen hafta sözleşmesinin iptal edilmesi çağrıları yapıldı.

Aslef Sendikasının Görüşü

Aslef genel sekreteri Mick Whelan, Avanti’nin sunduğu hizmeti sunmak için yeterli sürücü çalıştırmadığını belirtti. Parlamentoda geçen hafta, demiryolu bakanı Huw Merriman, hükümetin Avanti’nin Batı Kıyısı Ana Hattı’nı işletme sözleşmesini iptal etmeyeceğini söyledi.

Çalışanların ve Sendikanın Tutumu

Bu anlaşma, İngiltere’nin çoğu demiryolu şirketiyle Aslef arasındaki daha geniş anlaşmazlıktan ayrıdır. 2021’de, tren sürücüleri için orta maaş yıllık 59.189 sterlin olarak belirlendi.

İLGİLİ HABERLER