Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde Aşırı Sağ Yükselişte: Fransa Erken Seçime Gidiyor

 Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde Aşırı Sağ Yükselişte: Fransa Erken Seçime Gidiyor

Mourad Allili/SIPA/REX/Shutterstock

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri, kıta genelinde önemli siyasi değişimlere yol açtı. Birçok büyük ülkede aşırı sağın kazanç elde ettiği seçimlerin ilk ve en belirgin sonucu, Fransa’nın erken seçime gitme kararı oldu.

Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesinde 6-9 Haziran tarihleri arasında düzenlenen seçimlerde, 720 sandalyeli Avrupa Parlamentosu için oy kullanıldı. Seçim sonuçları, kıta genelinde aşırı sağın yükselişini gözler önüne serdi. Merkez-sağdaki Avrupa Halk Partisi (EPP) en büyük grup olarak kalırken, merkez-soldaki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) ikinciliğini koruyor. Ancak aşırı sağdaki Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformistler (ECR) ile Kimlik ve Demokrasi (ID) grupları önemli kazançlar elde etti.

Fransa: Erken Seçim Kararı

Fransa, seçim sonuçlarının en çabuk hissedildiği ülke oldu. Sandık çıkış anketlerine göre, Marine Le Pen’in aşırı sağ partisi Ulusal Birlik (RN) yüzde 31,5 oy alarak büyük bir başarı elde etti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans ise yüzde 15’te kaldı. Macron, bu sonuçların ardından parlamentoyu feshetme ve erken genel seçime gitme kararı aldı. Ülke, 30 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında seçime gidecek.

Almanya: AfD’nin Yükselişi

Almanya’da da aşırı sağın yükselişi dikkat çekti. Sandık çıkış anketlerine göre, muhafazakar CDU/CSU yüzde 30 ile birinci parti oldu. Radikal sağdaki AfD ise oy oranını yüzde 16’ya yükseltti. Başbakan Olaf Scholz’un partisi SPD, yüzde 14’te kalarak üçüncü parti oldu. Yeşiller ise büyük bir düşüş yaşayarak yüzde 12’ye geriledi. Almanya’da ilk kez 16 ve 17 yaşındakiler de oy kullandı.

İtalya: Meloni’nin Zaferi

İtalya’da, Başbakan Giorgia Meloni’nin partisi İtalya’nın Kardeşleri (FdI) büyük bir zafer kazandı. 2019’da yüzde 6,4 olan oy oranı, bu seçimlerde yüzde 26-30 bandına yükseldi. Merkez sol Demokratik Parti yüzde 21-25 arasında oy alırken, koalisyon ortağı aşırı sağ Lig partisi büyük bir düşüş yaşayarak yüzde 8-10 bandına geriledi.

Hollanda: Sol İttifak Önde

Hollanda’da İşçi Partisi/Yeşil Sol ittifakı (PvdA/GL) yüzde 21,6 ile birinci sırada yer aldı. Geert Wilders’in Özgürlük Partisi (PVV) ise yüzde 17,7 oy alarak büyük bir kazanım elde etti. Hollanda, Avrupa Parlamentosu’nda 31 sandalye ile temsil edilecek.

Diğer Ülkeler: Avusturya ve Yunanistan

Avusturya’da aşırı sağ Özgürlük Partisi (FPÖ) yüzde 27 oy alarak birinci parti oldu. Yunanistan’da ise iktidar partisi Yeni Demokrasi yüzde 28 ile ilk sırada yer aldı.

Belçika: Başbakan İstifa Etti

Belçika’da genel seçimler de yapıldı ve Başbakan Alexander De Croo istifa etti. Seçimden birinci çıkan Flaman milliyetçisi Yeni Flaman İttifakı oldu. Aşırı sağcı Flaman Çıkarı Partisi ikinci sırada yer aldı.

İLGİLİ HABERLER