• 20/05/2024

Avrupa Süper Ligi’ne 55 Ülkeden Kınama Geldi

 Avrupa Süper Ligi’ne 55 Ülkeden Kınama Geldi

Geçtiğimiz gün İngiltere, İspanya ve İtalya’dan 12 kulübün bir araya gelerek “Avrupa Süper Ligi” adıyla yeni bir turnuva düzenlemek için anlaşmaya vardıkları açıklanmıştı. İngiltere’den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya’dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya’dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinden yapılan ortak bir açıklama ile Avrupa Süper Ligi’nin kurulmasına ilişkin kararın onaylandığı duyurulmuştu.

Bugün ise UEFA’ya bağlı 55 ülke federasyonu,  “Avrupa Süper Ligi’ni” kınadığını bildirdi. Kınama bildirisinin tüm ülkelerden eşit şekilde ve oy birliği ile çıktığı açıklandı. UEFA başkanı Aleksander Ceferin yaptığı açıklamada bunun “utanç verici bir teklif” olduğunu dile getirdi. Avrupa’nın önde gelen 12 kulübü tarafından başlatılan Süper Lig planının “tamamen açgözlülükle beslenen seçkin birkaç kulüpten gelen utanç verici, kendine hizmet eden bir teklif” olduğunu söyledi.

UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri, ortak bir bildiri yayınlayarak bugün bu duruma son tepkilerini ortaya koydular. Önde gelen kulüplerin ayrı lig kurma fikrine karşı çıktıklarını ve bunu kınadıklarını dile getirdiler. Bakalım bundan sonra spor camiasında süreç nasıl ilerleyecek…

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir