Ukrayna işgali: Hayır kurumları İngiltere’yi binlerce mülteciyi karşılamaya çağırdı

 Ukrayna işgali: Hayır kurumları İngiltere’yi binlerce mülteciyi karşılamaya çağırdı

İngiltere’deki hayır kurumları, İngiltere’yi 1990’larda eski Yugoslavya’daki ihtilaftan sonra yapılan çabalara uygun olarak Ukrayna’dan gelen binlerce mülteciyi karşılamaya çağırdı.

Çocukları Kurtarın Serneği ve Uluslararası Af Örgütü’nün de aralarında yer aldığı kurumlar, Times’a yazdığı bir mektupta, Birleşik Krallık’ın sığınak sağlamada öncü bir rol oynaması gerektiğini söyledi.

ÖNCELİK İNGİLİZ VATANDAŞLARI VE AİLELERİ

İngiltere İçişleri Bakanlığı, önceliğinin İngiliz vatandaşları ve aileleri olduğunu söylerken ancak durum geliştikçe göç dahil olmak üzere uluslararası ortaklarla birlikte çalışacağını söyledi.

ABD, Rusya’nın işgali nedeniyle beş milyon insanın yerinden olabileceği konusunda uyardı.

Perşembe günü ilk Rus hava saldırıları Ukrayna’yı vurduğunda, ülke dışındaki yollar trafikle tıkanmış ve bazı insanlar yaya olarak yürüyerek, eşyalarını valizlerle sınırdan Polonya ve Macaristan’a geçmişti.

ALMANYA: 1 MİLYONA YAKIN GÖÇMEN BEKLENİYOR

Alman basını: ‘Bir milyona kadar göçmen bekleniyor’ diye yazarken, komşu ülkeler Ukrayna’dan mülteci kabul edeceklerini açıkladı.

Polonya yaralı Ukraynalılar için 120 hastaneden oluşan bir liste oluştururken, sınırda da göçmen kabul merkezleri kurdu.

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, bir “göçmen dalgasına” hazır olduklarını söyledi.

İLGİLİ HABERLER