Avrupa’da emlak fiyatlarının en yüksek olduğu kent açıklandı

 Avrupa’da emlak fiyatlarının en yüksek olduğu kent açıklandı

Yapılan araştırma, Avrupa’da emlak fiyatlarının en yüksek olduğu kentin Paris olduğunu ortaya koydu.

Paris’te metrekare fiyatı ortalama 13 bin 462 euro olarak hesaplandı. Avrupa genelinde gerçekleştirilen bir araştırma, 2021 yılında emlak fiyatlarının en yüksek olduğu şehrin, Fransa’nın başkenti Paris olduğuna işaret etti. Satılık gayrimenkul bakımından en pahalı kent olan Paris’te metrekare fiyatının ortalama 13 bin 462 euro olduğu görüldü.

Muhasebe ve profesyonel danışmanlık gibi hizmetler sunan Londra merkezli uluslararası Deloitte şirketinin yayımladığı 2022 Emlak Endeksi’ne göre, ikinci sırada Almanya’nın Münih kenti yer aldı.

Münih’te metrekare fiyatı 10 bin 500 euro çıktı. Münih’i İngiltere’nin başkenti Londra izledi.

Araştırma kapsamında Deloitte uzmanları, 23 Avrupa ülkesindeki 68 büyük kentte anketler gerçekleştirdi. Londra’da metrekare fiyatı ortalama 8 bin 426 euro olarak görülürken Norveç’in başkenti Oslo’da 8 bin 417 euro, Alman kenti Frankfurt ise 8 bin 400 euro olarak hesaplandı.

Araştırma kapsamındaki 68 kent arasında metrekare fiyatının bin euronun altında olduğu şehirler sadece Varna ve Burgaz oldu. Karadeniz kıyısındaki bu Bulgar kentlerinde metrekare fiyatı ortalama 900 euro civarında hesaplandı.

İLGİLİ HABERLER