Avrupa’da yeni Covid önlemlerine karşı protestolar yayılıyor

 Avrupa’da yeni Covid önlemlerine karşı protestolar yayılıyor

Avrupa’da korona virüs önlemleri nedenyile uygulanan kısıtlamalar sonrası gösteriler yayılıyor…

Hollanda, Avusturya, Hırvatistan ve İtalya’da da sıkılaştırılan Covid önlemlerine karşı binlerce kişi gösteri yaptı.

WHO Avrupa Direktörü Hans Kluge, bölgede acil önlem alınmazsa Mart ayına kadar yaklaşık 500.000 kişinin koronavirüs nedeniyle ölebileceği konusunda uyardı.

HOLLANDA

Hollanda’da koronavirüs vakalarının artması nedeniyle alınan Covid önlemlerine karşı Cuma akşamı Rotterdam kentinde başlayan protestolar, hükümet merkezi Lahey ile diğer kentlere de sıçradı. Hollanda’da çatışmaya dönüşen Covid önlemleri protestosunda gözaltı sayısı 51’e çıktı

Covid önlemleri nedeniyle seyircisiz oynanan lig maçlarına taraftarların zorla girmek istemesi üzerine bazı maçlar kısa süre tatil edildi.

AVUSTURYA

Avusturya hükümetinin Pazartesi gününden itibaren 20 günlük bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını ve Şubat 2022’den itibaren Covid aşılarının zorunlu hale getirileceğini açıklaması ardından, çoğu aşırı sağcı on binlerce kişi Cumartesi günü başkent Viyana’da koronavirüs önlemlerini protesto etti.

HIRVATİSTAN

Hırvatistan’da kamu çalışanlarına zorunlu aşı açıklamasına tepki gösteren binlerce kişi başkent Zagreb’de sokağa çıktı.

İTALYA

İtalya’da da işyerleri, toplu taşıma ve bazı kamusal alanlara giriş için “Yeşil Sertifika” uygulamasına karşı başkent Roma’da gösteriler oldu.

İLGİLİ HABERLER