Avustralyalı protestocular Birleşik Krallık bayrağını yaktı

 Avustralyalı protestocular Birleşik Krallık bayrağını yaktı

Avustralya’nın Sydney, Melbourne ve Canberra gibi şehirlerde toplanan “Monarşi Kaldırılsın” göstericileri, İngilizlerin iki yüzyıldan uzun bir süre önce Avustralya’ya ayak basmalarından bu yana yerli halka yaptıklarını protesto etti.

The Telegraph’ın haberine göre, Sydney’de çok sayıda kişi şehir merkezindeki Kraliçe Victoria heykelinin yanında bir araya geldikten sonra sokaklarda yürüyüşe geçti.

Yerli Gomeroi halkından 49 yaşındaki aktivist Gwenda Stanley, “Hükümdar için yas tutulacak bir şey yok, olsa olsa halkımızın sevineceği bir şey var” diyerek, “Yerli topraklarının iadesi ve ‘savaş suçlarının’ tazmin edilmesi” çağrısında bulundu.

Bir videoda, İngiltere’nin yerli halklar üzerindeki tahakkümünü kınamak için Birleşik Krallık bayrağını yakan protestocular görüldü.

‘Yas döneminde uygunsuz olur’

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, ilk üç yıllık döneminde yerli halklara kendilerini ilgilendiren konularda milletvekillerine danışma hakkı vermek için “Parlamentoya Ses Ver” adı verilen bir referandum sözü verdi.

Kendisini “cumhuriyetçi” olarak tanımlayan Albanese, Avustralya’da cumhuriyet kurulması yönündeki konuları tartışmanın, yas döneminde uygunsuz düşeceği gerekçesiyle reddetti.

İLGİLİ HABERLER