Başbakan Boris Johnson’a 18 bin sterlinlik ceza

 Başbakan Boris Johnson’a 18 bin sterlinlik ceza

İngiltere’de Seçim Komisyonu iktidardaki Muhafazakar Parti’ye, Başbakan Boris Johnson’ın ikamet ettiği dairenin dekorasyonunda kullanılan bağışı doğru şekilde bildirilmemesi nedeniyle 17 bin 800 sterlin ceza kesti.

Seçim Komisyonu Mevzuat Direktörü Louise Edwards kararla ilgili yaptığı açıklamada “Soruşturmamız Muhafazakar Parti’nin bağışların bildirimi ve kaydı konusundaki kurallara uymadığını tespit etmiştir” ifadesini kullandı.

Sekiz ay süren yoğun bir soruşturma sürecinin ardından alınan kararda Ekim 2020’de danışmanlık şirketi Huntswoods Ortakları Limited Şirketi tarafından bağışlanan 67 bin 801 sterlin tutarındaki bağışın tam ve doğru şekilde bildirilmediği belirtildi.

Bu bağışın 52 bin 801 sterlininin başbakanının ikamet ettiği 11 Downing Sokağı dairenin yenileme masraflarıyla bağlantılı olduğu belirtilen kararda, tam bağış tutarının partilerin bağış raporlama sistemine göre doğru şekilde bildirilmediği ve ayrıca bu tutarın parti tarafından karşılandığı şeklindeki bildirimin de doğru olmadığı açıklandı.

İLGİLİ HABERLER